Akadálymentesített előadás a Rózsavölgyiben

Az előadás előtt egy órával interaktív színpadbejárás volt: az előadás „narrátora”, Bonecz Ervin – aki a látássérültek számára akadálymentesítette az előadást – körbevitte a látássérülteket a színpadon, mesélt a díszletről, elmondta, milyen jelmezekbe bújik majd Fesztbaum Béla, és beszélt a kellékekről is. „Láthatóvá tette” a színházat.
„A látó közönség is végignézhette ezt” – mesélte Bonecz Ervin, a 90 decibel alapítója, ügyvezetője.
Bonecz Ervin 2007-ben indította el a 90 decibel projektet azzal a céllal, hogy felhívja a figyelmet a fogyatékkal élő célközönségre, akiknek éppúgy emberi joguk a kultúrához való hozzáférés, mint ép társaiknak. A narráció vagy a jelnyelvi tolmácsolás révén ők is élvezni tudják az előadásokat, élményt jelenthet számukra is a színház.
„Ezek nem speciális előadások, minden olyan, mint máskor. Annyi a különbség, hogy van egy láthatatlan ember, a narrátor, akinek úgy kell átadnia a színpadi cselekményt szavakkal – mi zajlik a színpadon, hogyan mozognak a szereplők, milyen nem verbális poénokat sütnek el –, hogy az átélhető és hiteles legyen a látássérültek számára. Ők ilyenkor fülmonitoron keresztül hallják a narrátort, jelen esetemben engem. Az előadás előtt kapok egy szövegkönyvet, egy felvételt az előadásról, abból felkészülök, nehogy rábeszéljek a szereplő szövegére. Előadás alatt aztán egy monitor mögött ülök, ki van vetítve nekem az előadás, és követem a színpadi eseményeket. Vasárnap például Fesztbaum Béla játékát. Nagyon nagy élmény volt a látássérülteknek is, akik időről időre eljönnek a Rózsavölgyi Szalon előadásaira” – mondta Bonecz Ervin.