Feltámadó házi fesztivál és sok újdonság az új évadban
Népszerű, közkedvelt előadások jellemzik a 2017/2018-as évadot Szatmárnémetiben.
A Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának a 2016/2017-es évad az európai alapokból felújított színházépület újrabelakásáról szólt, a 2017/2018-as évben pedig már a megszokott terepen új kezdeményezések támogatása, új, színházhoz köthető rendezvények szervezése volt a cél, nem utolsósorban pedig az, hogy a társulat megtartsa kulturális piacvezető szerepét a romániai magyar színházi műhelyek sorában (immár hagyományosan a legtöbb bérletessel rendelkező, évadonként a legtöbb előadást játszó és legnézettebb magyar társulatként az országban).
Az új évadban egy új színművésszel bővült a társulat, a Bocsárdi László rendezte, a 2016/2017-es évadban bemutatott Tévedések vígjátéka című előadásban még vendégművészként szereplő Diószegi Attila Sepsiszentgyörgyről szerződött át Szatmárnémetibe.
Az évad során új személy került az Északi Színház két tagozatos intézményének élére: Nagy Orbán, a Harag György Társulat színművésze lett a színház főigazgatója.
Az évad első nagyszínpadi bemutatója a Frederico García Lorca Berbarda Alba háza című darabjából készült előadás volt, Sorin Militaru rendezésében. Az évad első stúdióelőadása a reformáció emlékéve kapcsán létrehozott Én, Károli Gáspár című volt. Ennek szereplője Varga Sándor színművész, rendezője pedig Bessenyei István, a Harag György Társulat örökös tagja. Az évad folyamán Szatmárnémetibe érkezett és megtekintette az előadást a darab írója, Tóth-Máthé Miklós. A Brighella Bábtagozat október végén mutatta be első előadását az új évadban, A bőgős fia meg az ördögök címmel. Az Illyés Gyula azonos című meséje alapján színpadra vitt előadás rendezője a pécsi Bóbita Színház igazgatója, Sramó Gábor.
A nagyszínpadi bemutatók sora Neil Simon Biloxi blues című darabjával folytatódott. Első alkalommal rendezett Szatmárnémetiben a Broadway-sikerdarab kapcsán Bordás Attila, aki eddig koreográfusként segítette eddig a társulat munkáját.
A Harag György Társulat Brighella Bábtagozata egy interaktív, kedves előadással folytatta a bemutatói sorát: a Cókmók, avagy a morgolódó szekrénymanó című előadást Szívós Károly rendezte. Az Ács Alajos Stúdióteremben is újabb bemutatót tartottak: a Hadházi András UNITER- és Jászai-díjas színész valamint Tom Dugdale amerikai rendező által közösen írt Tizenöt próbálkozás a színészetre című monodráma ősbemutatóját tartották Szatmárnémetiben. Hatalmas érdeklődés övezte a társulat szilveszteri előadását: a Charley nénje című előadás rendezője Bessenyei István, a Harag György Társulat örökös tagja volt.
Kocsis István Jászai Mari (A megkoszorúzott) című előadásának romániai bemutatója is az Ács Alajos Stúdióterem programkínálatát gazdagította, Tóth-Pál Miklós rendezésével és Kovács Nikolett címszereplésével, a társulat és az Ady Endre Társaság koprodukciójaként.
Fergeteges vígjátékkal folytatta a bemutatók sorát a társulat: Ray Cooney Család ellen nincs orvosság című előadásának rendezője a magyarországi Lendvai Zoltán volt.
A bábtagozat bemutatóinak a sora a Hapci Király birodalma című bábelőadással folytatódott, Nagy Regina rendezésében. Ő vitte színre a nagyszínpadon az utóbbi idők egyik legsikeresebb gyerekdarabját, a Presser Gábor és Varró Dániel által jegyzett Túl a Maszat-hegyen című produkciót és felújították a 2016/2017-es évben nagy sikerrel játszott A dzsungel könyve című előadást, szintén Nagy Regina rendezésében.
A stúdióelőadások sorát az évadban a Dragomán György írásai alapján készült Vasvonó című pódiumelőadás zárta, melynek rendezője és szereplője is Frumen Gergő színművész, Székely Alpár hegedűművész partnereként.
A 2017/2018-as évadban az Északi Színház újraélesztette a házi fesztiválját TranzitFeszt néven, melynek keretében fellépett Szatmárnémetiben a marosvásárhelyi András Lóránt Társulat, amely mozgásszínházi előadással szerepelt, de ott volt a fesztiválon többek között a nagyváradi Mária Királyné Színház, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház, a Moldovai Köztársaságból a kisjenői Eugene Ionesco Nemzeti Színház, a kolozsvári Váróterem Projekt, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata, a nagyváradi Szigligeti Színház, illetve a bukaresti Odeon Színház is. Természetesen a házigazda színház mindkét társulatának előadásai is szerepeltek a programban.
Szintén érintett volt az Északi Színház mindkét társulata a február hónapban szervezett Miniévadban, amelyben a román tagozat és a Harag György Társulat is három-három előadást adott elő. Az eseményen számos romániai és magyarországi színikritikus vett részt.
A Harag György Társulat alapítótagja a MASZÍN – Magyar Színházi Szövetségnek, melynek tagszínházai 2018. áprilisában, Szatmárnémetiben szervezték az első MASZÍN-találkozót, MAFESZT néven.
Az évad további újdonsága volt a Havi Dráma SzatmárON sorozat is, melynek keretében minden hónapban egy-egy kortárs dráma felolvasószínházi előadását mutatják be az Északi Színház büféjében a társulat tagjai, pályakezdő rendezők és színészek közreműködésével.
A sikeres előadások létrejöttéhez elengedhetetlen a pályázati források biztosította anyagi támogatás, hiszen a szatmári társulat egy önkormányzati fenntartású, kéttagozatos színház magyar társulataként a szűkös jegy- és bérleteladásokból származó bevételei mellett csak ezekből a külső támogatásokból tudja fedezni a produkciós kiadásait. Különösen nagy fontossággal bírnak a pályázatokon keresztül kapott támogatások a 2017/2018-as évadban, amikor az önkormányzatok jelentős bevételektől estek el az országban zajló adóreformok következtében, melyek az önkormányzati fenntartású kulturális intézmények gazdálkodására is kedvezőtlen hatást gyakoroltak. A Harag György Társulat, illetve a Brighella Bábtagozat összesen több 250 ezer lej értékben jutott pályázati támogatáshoz.
A társulat az évad folyamán számos településen lépett fel, Nagykárolyban, Nagybányán és Tasnádon bérlet-rendszerben is játszott. Emellett az évadban a társulat vendégszerepelt több alkalommal Nagyváradon, Aradon és Sepsiszentgyörgyön, fesztivál-meghívásoknak tett eleget Gyulán és Tiszaújvárosban, Budapesten pedig a Nemzeti Színházban játszotta a Tévedések vígjátéka című előadását. Vendégszerepelt továbbá Magyarországon a József Attila színházban a Tévedések vígjátéka és az A dzsungel könyve című előadásokkal, a Tizenöt próbálkozás a színészetre című monodráma pedig a debreceni DESZKA fesztivál meghívottja volt. A Jövőre, veled, ugyanitt című, három éve műsoron levő előadás az évadban Nyíregyházán és Debrecenben vendégszerepelt. Szintén a Tévedések vígjátéka című produkcióhoz kötődött a társulat részvétele a budapesti Thália Színházban megrendezett Határon Túli Magyar Színházak Szemléjén.
Saját szervezésű programok:
1. Önálló sátorral volt jelen a XV. Partiumi Magyar Napok során, a Kossuth-kertben.
2. A színház román tagozatával megszervezett a TranzitFest nevű nemzetközi színházi fesztivált. Tizenegy nap alatt öt ország színházai, társulatai léptek fel Szatmárnémetiben, nyolc helyszínen, összesen 20 előadással.
3. Egész napos műsorfolyammal ünnepelte a Magyar Költészet Napját a zsúfolásig megtelt District 15-ben, a SzatmárON program keretében.
4. Szintén a költészetnaphoz kötődően, a Szatmár Megyei Tanfelügyelőséggel és a LiterArt Magyartanárok Egyesületével közös szervezésben, 1000 középiskolás diák részvételével, flashmobot szervezett a társulat az újfőtér rendezvényterén.
5. A Harag György Társulat társszervezőként vett részt az idei Magyar Kultúra Hete elnevezésű rendezvénysorozat megrendezésében.
6. A társulat Brighella Bábtagozata részt vett az óvodsoknak és elemi iskolás gyerekeknek megrendezett bábos vetélkedő megszervezésében.
7. Folytatták az önkéntesprogramot, amely több, a színházi munka iránt érdeklődő fiatalt vonz a társulat köré. A programot három fiatal színész, Frumen Gergő, Keresztes Ágnes és Moldován Blanka vezeti. Az önkéntesek a színház különböző tevékenységeinek lebonyolításában segédkeznek, illetve statisztálnak is az előadásokban.
8. Az Északi Színház román tagozatával közösen első alkalommal szerveztek miniévadon, amelyben a két társulat legsikeresebb előadásait játszották.
9. A Harag György Társulat szervezte meg a MASZIN – Magyar Színházi Szövetség első saját fesztiválját, a MAFESZT-et.
10. Útjára indították a Havi Dráma felolvasószínházi Sorozatot
11. Animáció és slapstick workshopot szerveztek, Szabó Attila vezetésével
12. Écsi Gyöngyi workshopot tartott a mesemondás fortélyairól
13. Néptánc workshopot szerveztek, az oktató Kerekes Dalma volt
14. Mozgásworkshopot szerveztek Györfi Csaba iránytásával
15. Színészmesterség-workshopot tartott Gelu Badea
16. Mozgásworkshopot tartott Bordás Attila
17. Társszervezőként vettek részt egy súlyosan beteg gyermek javára összeállított jótékonysági előadás megszervezésében.
18. Évadzáró gálaműsorral ért véget a 2017/2018-as színházi évad
A Harag György Társulat 2017/18-as bemutatói:
1. Federico García Lorca: Bernarda Alba háza (Rendezte: Sorin Militaru)
2. Neil Simon: Biloxi blues (Rendezte: Bordás Attila)
3. Brandon Thomas – Aldobolyi Nagy György - Szenes Iván: Charley nénje (Rendezte: Bessenyei István)
4. Ray Cooney: Család ellen nincs orvosság (Rendezte: Lendvai Zoltán, m.v.)
5. Varró Dániel – Presser Gábor: Túl a Maszat-hegyen (Rendezte: Nagy Regina)
6. Tom Dugdale – Hatházi András: Tizenöt próbálkozás a színészetre (Rendezte: Tom Dugdale inv.)
7. Kocsis István: Jászai Mari (Rendezte: Tóth-Páll Miklós)
8. Tóth-Máthé Miklós: Én, Károli Gáspár (Rendezte: Bessenyei István)
9. Vasvonó – Dragomán György írásai alapján (Rendezte: Frumen Gergő)
10. Illyés Gyula – Szántó Viktória – Kovács Áron: A bőgős fia meg az ördög (Rendezte: Sramó Gábor m. v.)
11. G. Szász Ilona: Cókmók, a morgolódó szekrénymanó (Rendezte: Szívós Károly m. v.)
12. Lázár Ervin meséje és népmesék nyomán: Hapci Király birodalma (Rendezte: Nagy Regina)
Jótékonysági előadások:
Társszervezői voltak Nagy Norbert tenor karácsonyi jótékonysági koncertjének
Jótékonysági előadás a társulat egyik sújos beteg tagja gyógykezelésére Ray Cooney: Család ellen nincs orvosság (rendező: Lendvai Zoltán, m.v.)
Társszervezői voltak egy leukémiás gyerek gyógykezelésére gyűjtő előadásnak
Federico García Lorca: Bernarda Alba háza (rendező: Sorin Militaru) a Máltai Segélyszolgálat működésének támogatására
William Shakespeare: Tévedések vígjátéka (rendező: Bocsárdi László, m.v.) a Hans Lindner Alapítvány működésének a támogatására.
Tom Dugdale - Hatházi András: Tizenöt próbálkozás a színészetre (rendező: Tom Dugdale, m.v.) a Máltai Segélyszolgálat és a Hans Lindner Alapítvány működésének támogatására.
Meghívott előadások:
• Schilling Árpád – Láng Annamária: EXIT (rendező: Schilling Árpád) – a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház, az aradi Ioan Slavici színház és a Zombori Nemzeti Színház előadása (HU, RO, SRB, ENG) – TranzitFeszt
• Flow – táncszínház (koreográfia: Bezsán Noémi) - András Lóránt Társulat Marosvásárhely - TranzitFeszt
• Visky András: Júlia (rendező: Szabó K. István) – debreceni Csokonai Nemzeti Színház - TranzitFeszt
• Gotthold Ephraim Lessing: Emilia Galotti (rendező: Keresztes Attila) – nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház - TranzitFeszt
• Reacting Chernobyl (rendező: Cosmin Matei) Szvjatlana Alekszievicsi és Vlagyimir Csertkov szövegei alapján – a ZUG.zone és a kolozsvári Váróterem Projekt előadása - TranzitFeszt
• Timur Vermes: Nézd, ki van itt! (rendezte: Theodor Cristian Popescu) – Marosvásárhelyi Nemzeti Színház, Tompa Miklós Társulat - TranzitFeszt
• Moliere: Mizantróp (rendező: Novák Eszter) – Szigligeti Színház, Nagyvárad - TranzitFeszt
• Zelei Miklós: Hubertus (rendező: Berettyán Nándor) – a budapesti Gózon Gyula Színház és a beregszászi Illyés Gyula Állami Magyar Színház előadása - TranzitFeszt
• Benedek Elek: Többsincs királyfi (rendező: Árkosi Árpád), Magyar Népmeseszínház – bérletes előadás
• Kozma András: Mese a Napkirályról és a Holdkirálynőről (rendező: Árkosi Árpád), Magyar Népmeseszínház – bérletes előadás
• William Shakespeare: Vízkereszt, vagy amire vágytok (rendező: Bocsárdi László) – Tamási Áron Színház, Sepsiszentgyörgy – bérletes előadás
• Litvai Nelli: A világszép nádszálkisasszony (rendező: Baksa Imre) - a budapesti Manna Társulat és a Neptun Brigád előadása – Partiumi Színházi Esték
• „A gyönyörben nincs középút” - Eszenyi Enikő önálló estje – budapesti Vígszínház – Partiumi Színházi Esték
• Szerencsés János, avagy az ördög három aranyhajszála (rendező: Markó Róbert) – a debreceni Vojtina Bábszínház előadása – Partiumi Színházi Esték
• Sex, drogs, gods & rock' n roll (rendező: Tapasztó Ernő) - Aradi Kamaraszínház – Partiumi Színházi Esték
• Tóth Kálmán: Kinizsi Pál (rendező: Szőke Kavinszki András) – a veszprémi Kabóca Bábszínház előadása – Partiumi Színházi Esték
• Halj meg és nagy leszel - Földes László (Hobo) önálló estje – Partiumi Színházi Esték
• Grimm-Kardos Tünde: Békakirály (rendező: Halasi Dániel) - a veszprémi Kabóca Bábszínház előadása – Partiumi Színházi Esték
• Bohumil Hrabal: Sörgyári capriccio (rendező: Hargitai Iván) – a budapesti József Attila Színház előadása – Partiumi Színházi Esték
• Kukorica Jancsi, a Vitéz – a szlovéniai Kuttyomfitty Társulat előadása – Partiumi Színházi Esték
• Szereted-e még? – Gergely Róbert Szécsi Pál emlékkoncertje – Partiumi Színházi Esték
• Wass Albert-Strausz Tünde: Erdők könyve – a budapesti Aranyszamár Bábszínház előadása – Partiumi Színházi Esték
• Székely Csaba: Szeretik a banánt, elvtársak? (rendező: Sorin Militaru) – a marosvásárhelyi Yorick Stúdió előadása – Partiumi Színházi Esték
• Az égig érő fa (rendező: Lélek Sándor Tibor) – a nagyváradi Szigligeti Színház Lilliput bábtársulatának előadása - MAFESZT
• Benedek Elek: A szerencsekrajcár - a Háromszék Táncegyüttes előadása - szabadelőadás
• Hommage à Kodály Zoltán – a budapesti Magyar Állami Népi Együttes és a hagyományok Házának közös előadása – Magyar Kultúra Hete
• Tóth – Máthé Miklós: Zsoltáros és zsoldos (rendező: Kiss Domokos Márk) - a Magyar Drámák Színháza és a Váci Dunakanyar Színház előadása – Magyar Kultúra Hete
• Vitéz Palkó – magyar népmese, a Zanotta Art Kulturális és Művészeti Egyesület előadása – Magyar Kultúra Hete
• Hegedős László: Rongylabda, a Zanotta Art Kulturális és Művészeti Egyesület és a Váci Dunakanyar Színház előadása – Magyar Kultúra Hete
• Bereményi Géza: Irén Levele, Budapest - – Magyar Kultúra Hete
• Perczel Enikő: A nemzet csalogánya, Blaha Lujza dalos élete – Magyar Kultúra Hete
• Angyalbárányok, Écsi Gyöngyi és Kováts Marcell előadása, Magyarország – Magyar Kultúra Hete
• Hedry Mária: Zrínyi Ilona, Magyarország – Magyar Kultúra Hete
• Túl a szemen – Ady emlékműsor a Role együttessel – Magyar Kultúra Hete
• Bertolt Brecht - Paul Dessau: A kaukázisi krétakör (rendező: Anca Bradu) – a nagyváradi Szigligeti Színház előadása - MAFESZT
• Piroska (rendező: Bereczki Csilla) – a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház bábtársulatának előadása - MAFESZT
• VANmeSE (rendező: Foltin Jolán) – a nagyváradi Szigligeti Színház Nagyvárad Táncegyüttesének előadása - MAFESZT
• Shakespeare, Sonetul 66 (rendező: Kokan Mladenović) - a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház - MAFESZT
• Matei Vișniec: A III. Richárd betiltva, avagy jelenetek Meyerhold életéből, (rendező: Bélai Marcel) –a marosvásárhelyi Havi Dráma előadása - MAFESZT
• Matei Vișniec: Migránsoook (rendező: Zakariás Zalán) – a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház előadása - MAFESZT
• Alina Nelega: Rudolf Hess tízparancsolata (rendező: Tapasztó Ernő) – az Aradi Kamaraszínház előadása - MAFESZT
• Otthon (rendező: Györfi Csaba), a Duna Táncműhely előadása - szabadelőadás
• Móricz Zsigmond: Barbárok (rendező: Györfi Csaba), spectacolul a nagyváradi Szigligeti Színház Nagyvárad Táncegyüttesének előadása – bérletes előadás
• Alexandre de la Patellière: Hogyan nevezzelek?, (rendező: Ilja Bocsarnikovsz), a debreceni Csokonai Nemzeti Színház előadása – bérletes előadás
• Tasnádi István: Szibériai csárdás, (rendező: Tasnádi Csaba), a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház előadása - szabadelőadás
• Feketeszárú cseresznye, (rendező: Kerényi Imre), a budapesti József Attila Színház előadása - szabadelőadás
Vendégjátékok:
William Shakespeare: Tévedések vígjátéka (rendező: Bocsárdi László, m. v.), Tamási Áron Színház, Sepsiszentgyörgy
William Shakespeare: Tévedések vígjátéka (rendező: Bocsárdi László, m. v..), Nemzeti Színház, Budapest
Federico García Lorca: Bernarda Alba háza (rendező: Sorin Militaru), Nagykároly
Zerkovitz Béla - Szilágyi László: Csókos asszony (rendező: Bessenyei István), Arad
Zerkovitz Béla - Szilágyi László: Csókos asszony (rendező: Bessenyei István), Szigligeti Színház, Nagyvárad
Brandon Thomas - Aldobolyi Nagy György - Szenes Iván: Charley nénje (rendező: Bessenyei István), Nagykároly
G. Szász Ilona: Cókmók, a morgolódó szekrénymanó (rendező: Szívós Károly m.v.) Nagykároly
Brandon Thomas - Aldobolyi Nagy György - Szenes Iván: Charley nénje (rendező: Bessenyei István) Nagybánya
Brandon Thomas - Aldobolyi Nagy György - Szenes Iván: Charley nénje (rendező: Bessenyei István) Tasnád
Michael Ende: Történet a tálról és a kanálról (rendező: Schneider Jankó, m.v.) Bóbita Bábszínház, Pécs
Michael Ende: Történet a tálról és a kanálról (rendező: Schneider Jankó, m.v.) BábSzínTér Bábszínház, Kaposvár
Michael Ende: Történet a tálról és a kanálról (rendező: Schneider Jankó, m.v.) Kabóca Bábszínház, Veszprém
Horváth Viktor: Vilmos és Kormos, avagy erény és öv (rendező: Sramó Gábor, m.v.) Bóbita Bábszínház, Pécs
Bernard Slade: Jövőre, veled, ugyanitt (rendező: Babarczy László, m.v.) Nyíregyháza
Bernard Slade: Jövőre, veled, ugyanitt (rendező: Babarczy László, m.v.) Debrecen
Brandon Thomas - Aldobolyi Nagy György - Szenes Iván: Charley nénje (rendező: Bessenyei István) Szigligeti Színház, Nagyvárad
Szász Ilona: Mosó Masa mosodája (rendező: Sramó Gábor, m.v.) Nagybánya
Szász Ilona: Mosó Masa mosodája (rendező: Sramó Gábor, m.v.) Tasnád
Geszti Péter - Békés Pál - Dés László: A dzsungel könyve (rendező: Nagy Regina) József Attila Színház, Budapest
Marie Jones: Kövekkel a zsebében (rendező: Balogh Attila, m.v.) Budapest
Szász Ilona: Mosó Masa mosodája (rendező: Sramó Gábor, m.v.) Sepsiszentgyörgy
William Shakespeare: Tévedések vígjátéka (rendező: Bocsárdi László, m. v.) Csokonai Nemzeti Színház, Debrecen
Neil Simon: Biloxi Blues (rendező: Bordás Attila) Tasnád
Ray Cooney: Család ellen nincs orvosság (rendező: Lendvai Zoltán, m.v.) Nagybánya
Szász Ilona: Mosó Masa mosodája (rendező: Sramó Gábor, m.v.) Csenger
Szász Ilona: Mosó Masa mosodája (rendező: Sramó Gábor, m.v.) Nábrád
Szász Ilona: Mosó Masa mosodája (rendező: Sramó Gábor, m.v.) Kisvárda
Szász Ilona: Mosó Masa mosodája (rendező: Sramó Gábor, m.v.) Máriapócs
Geszti Péter - Békés Pál - Dés László: A dzsungel könyve (rendező: Nagy Regina) Nagykároly
Geszti Péter - Békés Pál - Dés László: A dzsungel könyve (rendező: Nagy Regina) Sică Alexandrescu Színház, Brassó
Presser Gábor - Varró Dániel: Túl a Maszat-hegyen (rendező: Nagy Regina) Nagykároly
Frații Grimm: Hapci király birodalma (rendező: Nagy Regina) Nagykároly
Jegesmedvék – felolvasószínházi előadás – Nagybánya
Jegesmedvék – felolvasószínházi előadás – Kolozsvár
Neil Simon: Biloxi Blues (rendező: Bordás Attila) Nagybánya
Évadzáró Gála – Tasnád
A Harag György Társulat a következő fesztiválokon szerepelt 2017/18-ban:
Marie Jones: Kövekkel a zsebében - (rendező: Balogh Attila, m.v.) Főtér fesztivál, Nagybánya
Visky András: Pornó – dráMA fesztivál, Székelyudvarhely
Szilágyi László - Zerkovitz Béla: Csókos asszony (rendező: Bessenyei István) Színház Határok Nélkül, Tiszaújváros
Michael Ende: Történet a tálról és a kanálról (rendező: Schneider Jankó, m.v.), Fux Feszt, Nagyvárad
Michael Ende: Történet a tálról és a kanálról (rendező: Schneider Jankó, m.v.), PUCK Fesztivál, Kolozsvár
William Shakespeare: Tévedések vígjátéka (rendező: Bocsárdi László, m.v.), Kisebbségi Színházak Kollokviuma, Gyergyószentmiklós
Tom Dugdale - Hatházi András: Tizenöt próbálkozás a színészetre (rendező: Tom Dugdale, m.v.) Deszka Fesztivál, Debrecen
William Shakespeare: Tévedések vígjátéka (rendező: Bocsárdi László, m.v.), Határon Túli Színházak Fesztiválja, Thália Színház, Budapest
Illyés Gyula - Szántó Viktória - Kovács Áron: A bőgős fia meg az ördög (rendező: Sramó Gábor, m.v.), Kabóciádé Családi Fesztivál, Veszprém
Horváth Viktor: Vilmos és Kormos, avagy erény és öv (rendező: Sramó Gábor, m.v.), Double Rise Fesztivál, Torockó
Díjak:
Bandura Emese az RMDSZ Ezüst Tulipán díjával lett kitüntetve
A kolozsvári Puck Nemzetközi Báb- és Marionett fesztiválon Michael Ende: Történet a tálról és a kanálról (rendező: Schneider Jankó, m.v.) című előadás nyerte el a fesztivál fődíját, a legjobb előadásnak járó díjat.
A kolozsvári Puck Menzetközi Báb- és Marionett fesztiválon Michael Ende: Történet a tálról és a kanálról (rendező: Schneider Jankó, m.v.) című előadás kapcsán Nagy Anikó megosztva kapta a legjobb női alakításért járó díjat
A kolozsvári Puck Menzetközi Báb- és Marionett fesztiválon Michael Ende: Történet a tálról és a kanálról (rendező: Schneider Jankó, m.v.) című előadás kapcsán Czapp Ferenc zeneszerző a legjobb zenéért kapott díjat.
A kolozsvári Puck Menzetközi Báb- és Marionett fesztiválon Michael Ende: Történet a tálról és a kanálról (rendező: Schneider Jankó, m.v.) című előadás kapcsán a legjobb dramaturgiáért járó díjat Nagy Viktória Éva és Schneider Jankó kapta meg.
A nagyváradi FuxFeszt Bábszínházi Fesztiválon Michael Ende: Történet a tálról és a kanálról (rendező: Schneider Jankó, m.v.) című produkció kapta a fesztivál legjobb előadásának járó díjat.
A nagyváradi FuxFeszt Bábszínházi Fesztiválon Michael Ende: Történet a tálról és a kanálról (rendező: Schneider Jankó, m.v.) című produkció kapta meg a pedagógusok díját.
Belső díjak:
A közönségszavazatok alapján kiosztott díjak:
1. Legjobb színész (Nagybánya): Nagy Csongor Zsolt
2. Legjobb színésznő (Nagybánya): Moldován Blanka
3. Legjobb drámai színész: Rappert-Vencz Gábor
4. Legjobb drámai színésznő: Kovács Nikolett
5. Legjobb komikus színész: Nagy Csongor Zsolt
6. Legjobb komikus színésznő: Moldován Blanka
7. Legjobb epizód-színész: Poszet Nándor
8. Legjobb epizód-színésznő: Méhes Kati
II. A társulat művészeti tanácsa, illetve a társulat tagjainak szavazatai alapján kiosztott díjak:
1. Támogatói díj: Pataki Enikő
2. „Angyalka” díj (a háttérszemélyzet díja Angel József egykori ügyelő emlékére): Botos Gergő
3. Diószeghy Olga díj (a háttérszemélyzet díja Diószeghy Olga súgó emlékére): Varga Katalin
4. Baranyai Zoltán díj (debüt-díj): Orbán Zsolt
Nívó-díjak:
1. Keresztes Ágnes
2. Frumen Gergő
3. Nagy Csongor Zsolt
4. Moldován Blanka
A társulat művészeti tanácsa által odaítélt nagydíjak:
1. Ács Alajos díj: Kovács Nikolett
2. Harag György díj: Gaál Gyula
A 2017/2018-as színházi évadban a Harag György Társulat munkáját a következő vendégművészek segítették:
Sramó Gábor, rendező
Szívós Károly, rendező
Tom Dugdale, rendező
Lendvai Zoltán, rendező
Cristian Gătina, díszlettervező
Márton Erika, díszlet- és jelmeztervező
Nagy Kovács Géza, díszlettervező
Golicza Előd, díszlettervező
Török Ágnes, látványtervező
Hatházi Rebeka, díszlet- és jelmeztervező
Bátonyi György, díszlettervező
Bodor Judit, jelmez és bábtervező
Benedek Zsolt, fordító/dramaturg
Deák Katalin, dramaturg
Kovács Áron, zeneszerző
Iszlai József, zeneszerző
Bornai Szilveszter, zeneszerző
Tóth Tünde, színész
Lukács Szilárd, színész
Hatházi András, színész
András Lóránt, koreográfus
Székely Alpár, zenei vezető
Biró Eszter, fordító
Kovács Eszter, fordító
Raluca Sas Marinescu, fordító
A társulat a következő tagokkal bővült a 2017/18-as évadban:
o Diószegi Attila, színész
o Czinzel László, irodalmi titkár
A 2017/18-as színiévadban a Harag György Társulat munkáját segítő Proscenium Alapítványnak az előadások létrehozására 147.814 RON, a Brighella Bábtagozat előadásait segítő Art Project Egyesületnek pedig 104.725 RON vissza nem térítendő támogatást sikerült pályázati alapokból lehívnia.
A társulatnak az idei színházi évadban 30 bérlete (felnőtt, középiskolás, ifjúsági, kisiskolás, nagybányai, nagykárolyi, tasnádi és óvodás bérlet), összesen 8.328 bérletese volt.
Összesen 52.786 néző követte figyelemmel a társulat műsorán szereplő produkciókat, amelyből 46.515 társulatunk saját előadásait tekintette meg, 5.199 diáknéző volt, és 11.784-en különböző vendégjátékok során láthatták előadásainkat. A székhelyen kívül 44, a székhelyen pedig 193 előadást játszottunk. A társulat összesen 237 alkalommal lépett közönség elé.
Az új évadban egy új színművésszel bővült a társulat, a Bocsárdi László rendezte, a 2016/2017-es évadban bemutatott Tévedések vígjátéka című előadásban még vendégművészként szereplő Diószegi Attila Sepsiszentgyörgyről szerződött át Szatmárnémetibe.
Az évad során új személy került az Északi Színház két tagozatos intézményének élére: Nagy Orbán, a Harag György Társulat színművésze lett a színház főigazgatója.
Az évad első nagyszínpadi bemutatója a Frederico García Lorca Berbarda Alba háza című darabjából készült előadás volt, Sorin Militaru rendezésében. Az évad első stúdióelőadása a reformáció emlékéve kapcsán létrehozott Én, Károli Gáspár című volt. Ennek szereplője Varga Sándor színművész, rendezője pedig Bessenyei István, a Harag György Társulat örökös tagja. Az évad folyamán Szatmárnémetibe érkezett és megtekintette az előadást a darab írója, Tóth-Máthé Miklós. A Brighella Bábtagozat október végén mutatta be első előadását az új évadban, A bőgős fia meg az ördögök címmel. Az Illyés Gyula azonos című meséje alapján színpadra vitt előadás rendezője a pécsi Bóbita Színház igazgatója, Sramó Gábor.
A nagyszínpadi bemutatók sora Neil Simon Biloxi blues című darabjával folytatódott. Első alkalommal rendezett Szatmárnémetiben a Broadway-sikerdarab kapcsán Bordás Attila, aki eddig koreográfusként segítette eddig a társulat munkáját.
A Harag György Társulat Brighella Bábtagozata egy interaktív, kedves előadással folytatta a bemutatói sorát: a Cókmók, avagy a morgolódó szekrénymanó című előadást Szívós Károly rendezte. Az Ács Alajos Stúdióteremben is újabb bemutatót tartottak: a Hadházi András UNITER- és Jászai-díjas színész valamint Tom Dugdale amerikai rendező által közösen írt Tizenöt próbálkozás a színészetre című monodráma ősbemutatóját tartották Szatmárnémetiben. Hatalmas érdeklődés övezte a társulat szilveszteri előadását: a Charley nénje című előadás rendezője Bessenyei István, a Harag György Társulat örökös tagja volt.
Kocsis István Jászai Mari (A megkoszorúzott) című előadásának romániai bemutatója is az Ács Alajos Stúdióterem programkínálatát gazdagította, Tóth-Pál Miklós rendezésével és Kovács Nikolett címszereplésével, a társulat és az Ady Endre Társaság koprodukciójaként.
Fergeteges vígjátékkal folytatta a bemutatók sorát a társulat: Ray Cooney Család ellen nincs orvosság című előadásának rendezője a magyarországi Lendvai Zoltán volt.
A bábtagozat bemutatóinak a sora a Hapci Király birodalma című bábelőadással folytatódott, Nagy Regina rendezésében. Ő vitte színre a nagyszínpadon az utóbbi idők egyik legsikeresebb gyerekdarabját, a Presser Gábor és Varró Dániel által jegyzett Túl a Maszat-hegyen című produkciót és felújították a 2016/2017-es évben nagy sikerrel játszott A dzsungel könyve című előadást, szintén Nagy Regina rendezésében.
A stúdióelőadások sorát az évadban a Dragomán György írásai alapján készült Vasvonó című pódiumelőadás zárta, melynek rendezője és szereplője is Frumen Gergő színművész, Székely Alpár hegedűművész partnereként.
A 2017/2018-as évadban az Északi Színház újraélesztette a házi fesztiválját TranzitFeszt néven, melynek keretében fellépett Szatmárnémetiben a marosvásárhelyi András Lóránt Társulat, amely mozgásszínházi előadással szerepelt, de ott volt a fesztiválon többek között a nagyváradi Mária Királyné Színház, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház, a Moldovai Köztársaságból a kisjenői Eugene Ionesco Nemzeti Színház, a kolozsvári Váróterem Projekt, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata, a nagyváradi Szigligeti Színház, illetve a bukaresti Odeon Színház is. Természetesen a házigazda színház mindkét társulatának előadásai is szerepeltek a programban.
Szintén érintett volt az Északi Színház mindkét társulata a február hónapban szervezett Miniévadban, amelyben a román tagozat és a Harag György Társulat is három-három előadást adott elő. Az eseményen számos romániai és magyarországi színikritikus vett részt.
A Harag György Társulat alapítótagja a MASZÍN – Magyar Színházi Szövetségnek, melynek tagszínházai 2018. áprilisában, Szatmárnémetiben szervezték az első MASZÍN-találkozót, MAFESZT néven.
Az évad további újdonsága volt a Havi Dráma SzatmárON sorozat is, melynek keretében minden hónapban egy-egy kortárs dráma felolvasószínházi előadását mutatják be az Északi Színház büféjében a társulat tagjai, pályakezdő rendezők és színészek közreműködésével.
A sikeres előadások létrejöttéhez elengedhetetlen a pályázati források biztosította anyagi támogatás, hiszen a szatmári társulat egy önkormányzati fenntartású, kéttagozatos színház magyar társulataként a szűkös jegy- és bérleteladásokból származó bevételei mellett csak ezekből a külső támogatásokból tudja fedezni a produkciós kiadásait. Különösen nagy fontossággal bírnak a pályázatokon keresztül kapott támogatások a 2017/2018-as évadban, amikor az önkormányzatok jelentős bevételektől estek el az országban zajló adóreformok következtében, melyek az önkormányzati fenntartású kulturális intézmények gazdálkodására is kedvezőtlen hatást gyakoroltak. A Harag György Társulat, illetve a Brighella Bábtagozat összesen több 250 ezer lej értékben jutott pályázati támogatáshoz.
A társulat az évad folyamán számos településen lépett fel, Nagykárolyban, Nagybányán és Tasnádon bérlet-rendszerben is játszott. Emellett az évadban a társulat vendégszerepelt több alkalommal Nagyváradon, Aradon és Sepsiszentgyörgyön, fesztivál-meghívásoknak tett eleget Gyulán és Tiszaújvárosban, Budapesten pedig a Nemzeti Színházban játszotta a Tévedések vígjátéka című előadását. Vendégszerepelt továbbá Magyarországon a József Attila színházban a Tévedések vígjátéka és az A dzsungel könyve című előadásokkal, a Tizenöt próbálkozás a színészetre című monodráma pedig a debreceni DESZKA fesztivál meghívottja volt. A Jövőre, veled, ugyanitt című, három éve műsoron levő előadás az évadban Nyíregyházán és Debrecenben vendégszerepelt. Szintén a Tévedések vígjátéka című produkcióhoz kötődött a társulat részvétele a budapesti Thália Színházban megrendezett Határon Túli Magyar Színházak Szemléjén.
Saját szervezésű programok:
1. Önálló sátorral volt jelen a XV. Partiumi Magyar Napok során, a Kossuth-kertben.
2. A színház román tagozatával megszervezett a TranzitFest nevű nemzetközi színházi fesztivált. Tizenegy nap alatt öt ország színházai, társulatai léptek fel Szatmárnémetiben, nyolc helyszínen, összesen 20 előadással.
3. Egész napos műsorfolyammal ünnepelte a Magyar Költészet Napját a zsúfolásig megtelt District 15-ben, a SzatmárON program keretében.
4. Szintén a költészetnaphoz kötődően, a Szatmár Megyei Tanfelügyelőséggel és a LiterArt Magyartanárok Egyesületével közös szervezésben, 1000 középiskolás diák részvételével, flashmobot szervezett a társulat az újfőtér rendezvényterén.
5. A Harag György Társulat társszervezőként vett részt az idei Magyar Kultúra Hete elnevezésű rendezvénysorozat megrendezésében.
6. A társulat Brighella Bábtagozata részt vett az óvodsoknak és elemi iskolás gyerekeknek megrendezett bábos vetélkedő megszervezésében.
7. Folytatták az önkéntesprogramot, amely több, a színházi munka iránt érdeklődő fiatalt vonz a társulat köré. A programot három fiatal színész, Frumen Gergő, Keresztes Ágnes és Moldován Blanka vezeti. Az önkéntesek a színház különböző tevékenységeinek lebonyolításában segédkeznek, illetve statisztálnak is az előadásokban.
8. Az Északi Színház román tagozatával közösen első alkalommal szerveztek miniévadon, amelyben a két társulat legsikeresebb előadásait játszották.
9. A Harag György Társulat szervezte meg a MASZIN – Magyar Színházi Szövetség első saját fesztiválját, a MAFESZT-et.
10. Útjára indították a Havi Dráma felolvasószínházi Sorozatot
11. Animáció és slapstick workshopot szerveztek, Szabó Attila vezetésével
12. Écsi Gyöngyi workshopot tartott a mesemondás fortélyairól
13. Néptánc workshopot szerveztek, az oktató Kerekes Dalma volt
14. Mozgásworkshopot szerveztek Györfi Csaba iránytásával
15. Színészmesterség-workshopot tartott Gelu Badea
16. Mozgásworkshopot tartott Bordás Attila
17. Társszervezőként vettek részt egy súlyosan beteg gyermek javára összeállított jótékonysági előadás megszervezésében.
18. Évadzáró gálaműsorral ért véget a 2017/2018-as színházi évad
A Harag György Társulat 2017/18-as bemutatói:
1. Federico García Lorca: Bernarda Alba háza (Rendezte: Sorin Militaru)
2. Neil Simon: Biloxi blues (Rendezte: Bordás Attila)
3. Brandon Thomas – Aldobolyi Nagy György - Szenes Iván: Charley nénje (Rendezte: Bessenyei István)
4. Ray Cooney: Család ellen nincs orvosság (Rendezte: Lendvai Zoltán, m.v.)
5. Varró Dániel – Presser Gábor: Túl a Maszat-hegyen (Rendezte: Nagy Regina)
6. Tom Dugdale – Hatházi András: Tizenöt próbálkozás a színészetre (Rendezte: Tom Dugdale inv.)
7. Kocsis István: Jászai Mari (Rendezte: Tóth-Páll Miklós)
8. Tóth-Máthé Miklós: Én, Károli Gáspár (Rendezte: Bessenyei István)
9. Vasvonó – Dragomán György írásai alapján (Rendezte: Frumen Gergő)
10. Illyés Gyula – Szántó Viktória – Kovács Áron: A bőgős fia meg az ördög (Rendezte: Sramó Gábor m. v.)
11. G. Szász Ilona: Cókmók, a morgolódó szekrénymanó (Rendezte: Szívós Károly m. v.)
12. Lázár Ervin meséje és népmesék nyomán: Hapci Király birodalma (Rendezte: Nagy Regina)
Jótékonysági előadások:
Társszervezői voltak Nagy Norbert tenor karácsonyi jótékonysági koncertjének
Jótékonysági előadás a társulat egyik sújos beteg tagja gyógykezelésére Ray Cooney: Család ellen nincs orvosság (rendező: Lendvai Zoltán, m.v.)
Társszervezői voltak egy leukémiás gyerek gyógykezelésére gyűjtő előadásnak
Federico García Lorca: Bernarda Alba háza (rendező: Sorin Militaru) a Máltai Segélyszolgálat működésének támogatására
William Shakespeare: Tévedések vígjátéka (rendező: Bocsárdi László, m.v.) a Hans Lindner Alapítvány működésének a támogatására.
Tom Dugdale - Hatházi András: Tizenöt próbálkozás a színészetre (rendező: Tom Dugdale, m.v.) a Máltai Segélyszolgálat és a Hans Lindner Alapítvány működésének támogatására.
Meghívott előadások:
• Schilling Árpád – Láng Annamária: EXIT (rendező: Schilling Árpád) – a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház, az aradi Ioan Slavici színház és a Zombori Nemzeti Színház előadása (HU, RO, SRB, ENG) – TranzitFeszt
• Flow – táncszínház (koreográfia: Bezsán Noémi) - András Lóránt Társulat Marosvásárhely - TranzitFeszt
• Visky András: Júlia (rendező: Szabó K. István) – debreceni Csokonai Nemzeti Színház - TranzitFeszt
• Gotthold Ephraim Lessing: Emilia Galotti (rendező: Keresztes Attila) – nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház - TranzitFeszt
• Reacting Chernobyl (rendező: Cosmin Matei) Szvjatlana Alekszievicsi és Vlagyimir Csertkov szövegei alapján – a ZUG.zone és a kolozsvári Váróterem Projekt előadása - TranzitFeszt
• Timur Vermes: Nézd, ki van itt! (rendezte: Theodor Cristian Popescu) – Marosvásárhelyi Nemzeti Színház, Tompa Miklós Társulat - TranzitFeszt
• Moliere: Mizantróp (rendező: Novák Eszter) – Szigligeti Színház, Nagyvárad - TranzitFeszt
• Zelei Miklós: Hubertus (rendező: Berettyán Nándor) – a budapesti Gózon Gyula Színház és a beregszászi Illyés Gyula Állami Magyar Színház előadása - TranzitFeszt
• Benedek Elek: Többsincs királyfi (rendező: Árkosi Árpád), Magyar Népmeseszínház – bérletes előadás
• Kozma András: Mese a Napkirályról és a Holdkirálynőről (rendező: Árkosi Árpád), Magyar Népmeseszínház – bérletes előadás
• William Shakespeare: Vízkereszt, vagy amire vágytok (rendező: Bocsárdi László) – Tamási Áron Színház, Sepsiszentgyörgy – bérletes előadás
• Litvai Nelli: A világszép nádszálkisasszony (rendező: Baksa Imre) - a budapesti Manna Társulat és a Neptun Brigád előadása – Partiumi Színházi Esték
• „A gyönyörben nincs középút” - Eszenyi Enikő önálló estje – budapesti Vígszínház – Partiumi Színházi Esték
• Szerencsés János, avagy az ördög három aranyhajszála (rendező: Markó Róbert) – a debreceni Vojtina Bábszínház előadása – Partiumi Színházi Esték
• Sex, drogs, gods & rock' n roll (rendező: Tapasztó Ernő) - Aradi Kamaraszínház – Partiumi Színházi Esték
• Tóth Kálmán: Kinizsi Pál (rendező: Szőke Kavinszki András) – a veszprémi Kabóca Bábszínház előadása – Partiumi Színházi Esték
• Halj meg és nagy leszel - Földes László (Hobo) önálló estje – Partiumi Színházi Esték
• Grimm-Kardos Tünde: Békakirály (rendező: Halasi Dániel) - a veszprémi Kabóca Bábszínház előadása – Partiumi Színházi Esték
• Bohumil Hrabal: Sörgyári capriccio (rendező: Hargitai Iván) – a budapesti József Attila Színház előadása – Partiumi Színházi Esték
• Kukorica Jancsi, a Vitéz – a szlovéniai Kuttyomfitty Társulat előadása – Partiumi Színházi Esték
• Szereted-e még? – Gergely Róbert Szécsi Pál emlékkoncertje – Partiumi Színházi Esték
• Wass Albert-Strausz Tünde: Erdők könyve – a budapesti Aranyszamár Bábszínház előadása – Partiumi Színházi Esték
• Székely Csaba: Szeretik a banánt, elvtársak? (rendező: Sorin Militaru) – a marosvásárhelyi Yorick Stúdió előadása – Partiumi Színházi Esték
• Az égig érő fa (rendező: Lélek Sándor Tibor) – a nagyváradi Szigligeti Színház Lilliput bábtársulatának előadása - MAFESZT
• Benedek Elek: A szerencsekrajcár - a Háromszék Táncegyüttes előadása - szabadelőadás
• Hommage à Kodály Zoltán – a budapesti Magyar Állami Népi Együttes és a hagyományok Házának közös előadása – Magyar Kultúra Hete
• Tóth – Máthé Miklós: Zsoltáros és zsoldos (rendező: Kiss Domokos Márk) - a Magyar Drámák Színháza és a Váci Dunakanyar Színház előadása – Magyar Kultúra Hete
• Vitéz Palkó – magyar népmese, a Zanotta Art Kulturális és Művészeti Egyesület előadása – Magyar Kultúra Hete
• Hegedős László: Rongylabda, a Zanotta Art Kulturális és Művészeti Egyesület és a Váci Dunakanyar Színház előadása – Magyar Kultúra Hete
• Bereményi Géza: Irén Levele, Budapest - – Magyar Kultúra Hete
• Perczel Enikő: A nemzet csalogánya, Blaha Lujza dalos élete – Magyar Kultúra Hete
• Angyalbárányok, Écsi Gyöngyi és Kováts Marcell előadása, Magyarország – Magyar Kultúra Hete
• Hedry Mária: Zrínyi Ilona, Magyarország – Magyar Kultúra Hete
• Túl a szemen – Ady emlékműsor a Role együttessel – Magyar Kultúra Hete
• Bertolt Brecht - Paul Dessau: A kaukázisi krétakör (rendező: Anca Bradu) – a nagyváradi Szigligeti Színház előadása - MAFESZT
• Piroska (rendező: Bereczki Csilla) – a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház bábtársulatának előadása - MAFESZT
• VANmeSE (rendező: Foltin Jolán) – a nagyváradi Szigligeti Színház Nagyvárad Táncegyüttesének előadása - MAFESZT
• Shakespeare, Sonetul 66 (rendező: Kokan Mladenović) - a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház - MAFESZT
• Matei Vișniec: A III. Richárd betiltva, avagy jelenetek Meyerhold életéből, (rendező: Bélai Marcel) –a marosvásárhelyi Havi Dráma előadása - MAFESZT
• Matei Vișniec: Migránsoook (rendező: Zakariás Zalán) – a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház előadása - MAFESZT
• Alina Nelega: Rudolf Hess tízparancsolata (rendező: Tapasztó Ernő) – az Aradi Kamaraszínház előadása - MAFESZT
• Otthon (rendező: Györfi Csaba), a Duna Táncműhely előadása - szabadelőadás
• Móricz Zsigmond: Barbárok (rendező: Györfi Csaba), spectacolul a nagyváradi Szigligeti Színház Nagyvárad Táncegyüttesének előadása – bérletes előadás
• Alexandre de la Patellière: Hogyan nevezzelek?, (rendező: Ilja Bocsarnikovsz), a debreceni Csokonai Nemzeti Színház előadása – bérletes előadás
• Tasnádi István: Szibériai csárdás, (rendező: Tasnádi Csaba), a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház előadása - szabadelőadás
• Feketeszárú cseresznye, (rendező: Kerényi Imre), a budapesti József Attila Színház előadása - szabadelőadás
Vendégjátékok:
William Shakespeare: Tévedések vígjátéka (rendező: Bocsárdi László, m. v.), Tamási Áron Színház, Sepsiszentgyörgy
William Shakespeare: Tévedések vígjátéka (rendező: Bocsárdi László, m. v..), Nemzeti Színház, Budapest
Federico García Lorca: Bernarda Alba háza (rendező: Sorin Militaru), Nagykároly
Zerkovitz Béla - Szilágyi László: Csókos asszony (rendező: Bessenyei István), Arad
Zerkovitz Béla - Szilágyi László: Csókos asszony (rendező: Bessenyei István), Szigligeti Színház, Nagyvárad
Brandon Thomas - Aldobolyi Nagy György - Szenes Iván: Charley nénje (rendező: Bessenyei István), Nagykároly
G. Szász Ilona: Cókmók, a morgolódó szekrénymanó (rendező: Szívós Károly m.v.) Nagykároly
Brandon Thomas - Aldobolyi Nagy György - Szenes Iván: Charley nénje (rendező: Bessenyei István) Nagybánya
Brandon Thomas - Aldobolyi Nagy György - Szenes Iván: Charley nénje (rendező: Bessenyei István) Tasnád
Michael Ende: Történet a tálról és a kanálról (rendező: Schneider Jankó, m.v.) Bóbita Bábszínház, Pécs
Michael Ende: Történet a tálról és a kanálról (rendező: Schneider Jankó, m.v.) BábSzínTér Bábszínház, Kaposvár
Michael Ende: Történet a tálról és a kanálról (rendező: Schneider Jankó, m.v.) Kabóca Bábszínház, Veszprém
Horváth Viktor: Vilmos és Kormos, avagy erény és öv (rendező: Sramó Gábor, m.v.) Bóbita Bábszínház, Pécs
Bernard Slade: Jövőre, veled, ugyanitt (rendező: Babarczy László, m.v.) Nyíregyháza
Bernard Slade: Jövőre, veled, ugyanitt (rendező: Babarczy László, m.v.) Debrecen
Brandon Thomas - Aldobolyi Nagy György - Szenes Iván: Charley nénje (rendező: Bessenyei István) Szigligeti Színház, Nagyvárad
Szász Ilona: Mosó Masa mosodája (rendező: Sramó Gábor, m.v.) Nagybánya
Szász Ilona: Mosó Masa mosodája (rendező: Sramó Gábor, m.v.) Tasnád
Geszti Péter - Békés Pál - Dés László: A dzsungel könyve (rendező: Nagy Regina) József Attila Színház, Budapest
Marie Jones: Kövekkel a zsebében (rendező: Balogh Attila, m.v.) Budapest
Szász Ilona: Mosó Masa mosodája (rendező: Sramó Gábor, m.v.) Sepsiszentgyörgy
William Shakespeare: Tévedések vígjátéka (rendező: Bocsárdi László, m. v.) Csokonai Nemzeti Színház, Debrecen
Neil Simon: Biloxi Blues (rendező: Bordás Attila) Tasnád
Ray Cooney: Család ellen nincs orvosság (rendező: Lendvai Zoltán, m.v.) Nagybánya
Szász Ilona: Mosó Masa mosodája (rendező: Sramó Gábor, m.v.) Csenger
Szász Ilona: Mosó Masa mosodája (rendező: Sramó Gábor, m.v.) Nábrád
Szász Ilona: Mosó Masa mosodája (rendező: Sramó Gábor, m.v.) Kisvárda
Szász Ilona: Mosó Masa mosodája (rendező: Sramó Gábor, m.v.) Máriapócs
Geszti Péter - Békés Pál - Dés László: A dzsungel könyve (rendező: Nagy Regina) Nagykároly
Geszti Péter - Békés Pál - Dés László: A dzsungel könyve (rendező: Nagy Regina) Sică Alexandrescu Színház, Brassó
Presser Gábor - Varró Dániel: Túl a Maszat-hegyen (rendező: Nagy Regina) Nagykároly
Frații Grimm: Hapci király birodalma (rendező: Nagy Regina) Nagykároly
Jegesmedvék – felolvasószínházi előadás – Nagybánya
Jegesmedvék – felolvasószínházi előadás – Kolozsvár
Neil Simon: Biloxi Blues (rendező: Bordás Attila) Nagybánya
Évadzáró Gála – Tasnád
A Harag György Társulat a következő fesztiválokon szerepelt 2017/18-ban:
Marie Jones: Kövekkel a zsebében - (rendező: Balogh Attila, m.v.) Főtér fesztivál, Nagybánya
Visky András: Pornó – dráMA fesztivál, Székelyudvarhely
Szilágyi László - Zerkovitz Béla: Csókos asszony (rendező: Bessenyei István) Színház Határok Nélkül, Tiszaújváros
Michael Ende: Történet a tálról és a kanálról (rendező: Schneider Jankó, m.v.), Fux Feszt, Nagyvárad
Michael Ende: Történet a tálról és a kanálról (rendező: Schneider Jankó, m.v.), PUCK Fesztivál, Kolozsvár
William Shakespeare: Tévedések vígjátéka (rendező: Bocsárdi László, m.v.), Kisebbségi Színházak Kollokviuma, Gyergyószentmiklós
Tom Dugdale - Hatházi András: Tizenöt próbálkozás a színészetre (rendező: Tom Dugdale, m.v.) Deszka Fesztivál, Debrecen
William Shakespeare: Tévedések vígjátéka (rendező: Bocsárdi László, m.v.), Határon Túli Színházak Fesztiválja, Thália Színház, Budapest
Illyés Gyula - Szántó Viktória - Kovács Áron: A bőgős fia meg az ördög (rendező: Sramó Gábor, m.v.), Kabóciádé Családi Fesztivál, Veszprém
Horváth Viktor: Vilmos és Kormos, avagy erény és öv (rendező: Sramó Gábor, m.v.), Double Rise Fesztivál, Torockó
Díjak:
Bandura Emese az RMDSZ Ezüst Tulipán díjával lett kitüntetve
A kolozsvári Puck Nemzetközi Báb- és Marionett fesztiválon Michael Ende: Történet a tálról és a kanálról (rendező: Schneider Jankó, m.v.) című előadás nyerte el a fesztivál fődíját, a legjobb előadásnak járó díjat.
A kolozsvári Puck Menzetközi Báb- és Marionett fesztiválon Michael Ende: Történet a tálról és a kanálról (rendező: Schneider Jankó, m.v.) című előadás kapcsán Nagy Anikó megosztva kapta a legjobb női alakításért járó díjat
A kolozsvári Puck Menzetközi Báb- és Marionett fesztiválon Michael Ende: Történet a tálról és a kanálról (rendező: Schneider Jankó, m.v.) című előadás kapcsán Czapp Ferenc zeneszerző a legjobb zenéért kapott díjat.
A kolozsvári Puck Menzetközi Báb- és Marionett fesztiválon Michael Ende: Történet a tálról és a kanálról (rendező: Schneider Jankó, m.v.) című előadás kapcsán a legjobb dramaturgiáért járó díjat Nagy Viktória Éva és Schneider Jankó kapta meg.
A nagyváradi FuxFeszt Bábszínházi Fesztiválon Michael Ende: Történet a tálról és a kanálról (rendező: Schneider Jankó, m.v.) című produkció kapta a fesztivál legjobb előadásának járó díjat.
A nagyváradi FuxFeszt Bábszínházi Fesztiválon Michael Ende: Történet a tálról és a kanálról (rendező: Schneider Jankó, m.v.) című produkció kapta meg a pedagógusok díját.
Belső díjak:
A közönségszavazatok alapján kiosztott díjak:
1. Legjobb színész (Nagybánya): Nagy Csongor Zsolt
2. Legjobb színésznő (Nagybánya): Moldován Blanka
3. Legjobb drámai színész: Rappert-Vencz Gábor
4. Legjobb drámai színésznő: Kovács Nikolett
5. Legjobb komikus színész: Nagy Csongor Zsolt
6. Legjobb komikus színésznő: Moldován Blanka
7. Legjobb epizód-színész: Poszet Nándor
8. Legjobb epizód-színésznő: Méhes Kati
II. A társulat művészeti tanácsa, illetve a társulat tagjainak szavazatai alapján kiosztott díjak:
1. Támogatói díj: Pataki Enikő
2. „Angyalka” díj (a háttérszemélyzet díja Angel József egykori ügyelő emlékére): Botos Gergő
3. Diószeghy Olga díj (a háttérszemélyzet díja Diószeghy Olga súgó emlékére): Varga Katalin
4. Baranyai Zoltán díj (debüt-díj): Orbán Zsolt
Nívó-díjak:
1. Keresztes Ágnes
2. Frumen Gergő
3. Nagy Csongor Zsolt
4. Moldován Blanka
A társulat művészeti tanácsa által odaítélt nagydíjak:
1. Ács Alajos díj: Kovács Nikolett
2. Harag György díj: Gaál Gyula
A 2017/2018-as színházi évadban a Harag György Társulat munkáját a következő vendégművészek segítették:
Sramó Gábor, rendező
Szívós Károly, rendező
Tom Dugdale, rendező
Lendvai Zoltán, rendező
Cristian Gătina, díszlettervező
Márton Erika, díszlet- és jelmeztervező
Nagy Kovács Géza, díszlettervező
Golicza Előd, díszlettervező
Török Ágnes, látványtervező
Hatházi Rebeka, díszlet- és jelmeztervező
Bátonyi György, díszlettervező
Bodor Judit, jelmez és bábtervező
Benedek Zsolt, fordító/dramaturg
Deák Katalin, dramaturg
Kovács Áron, zeneszerző
Iszlai József, zeneszerző
Bornai Szilveszter, zeneszerző
Tóth Tünde, színész
Lukács Szilárd, színész
Hatházi András, színész
András Lóránt, koreográfus
Székely Alpár, zenei vezető
Biró Eszter, fordító
Kovács Eszter, fordító
Raluca Sas Marinescu, fordító
A társulat a következő tagokkal bővült a 2017/18-as évadban:
o Diószegi Attila, színész
o Czinzel László, irodalmi titkár
A 2017/18-as színiévadban a Harag György Társulat munkáját segítő Proscenium Alapítványnak az előadások létrehozására 147.814 RON, a Brighella Bábtagozat előadásait segítő Art Project Egyesületnek pedig 104.725 RON vissza nem térítendő támogatást sikerült pályázati alapokból lehívnia.
A társulatnak az idei színházi évadban 30 bérlete (felnőtt, középiskolás, ifjúsági, kisiskolás, nagybányai, nagykárolyi, tasnádi és óvodás bérlet), összesen 8.328 bérletese volt.
Összesen 52.786 néző követte figyelemmel a társulat műsorán szereplő produkciókat, amelyből 46.515 társulatunk saját előadásait tekintette meg, 5.199 diáknéző volt, és 11.784-en különböző vendégjátékok során láthatták előadásainkat. A székhelyen kívül 44, a székhelyen pedig 193 előadást játszottunk. A társulat összesen 237 alkalommal lépett közönség elé.