Siker volt a III. Bessenyei István Országos Diákszínjátszó Fesztivál
A diákszínjátszó fesztivál egyrészt folytatása, újjászületése az egykori ODIF-nak, másrészt emléket állít Bessenyei Istvánnak, a Harag György társulat egykori igazgatójának, színészének és örökös tagjának, aki hosszú éveken keresztül szervezett diákszínjátszó táborokat és képzett diákokat.
A pénteki megnyitón Bessenyei István, a Harag György Társulat igazgatója, a fesztivál névadójának a fia apja gondolatait idézte: „A diákszínjátszásban a hangsúly a diákon van. Nem az egyetlen és nem is az elsődleges célja a szakmai utánpótlás kinevelése; az egy járulékos haszon. Az a célja a diákszínjátszásnak, hogy megmutasson egy új, önmagam felvállalására irányuló megnyilatkozási formát. Olyat, amiből az is nyerni fog, aki később még csak a színház közelében sem lesz, de valamilyen oknál fogva egy közösséget meg kell szólítania”
A versenynek otthont adó és társszervező Kölcsey Ferenc Főgimnázium igazgatónője hangsúlyozta: ez a fesztivál már a harmadik, az azt jelenti, hogy életképes, fejlődik ez a fesztivál, amely egyszere találkozó, verseny, szakmai műhely, de mindenek felett azok számára találkozási lehetőség, akiknek a diákszínjátszás szívügye.
„Amikor egy diákdarab készül, a közös gondolkodás a legfontosabb eszköz. A gyerekek megtapasztalják, hogy fontosak a gondolataik, és meghallgatásra, elfogadásra találnak akkor is, ha éppen nem értenek egyet egymással. Ez pedig olyan tapasztalat, amely motivál, erőt ad, teljesebbé tesz. Pontosan ezért gondolom azt, hogy a színjátszásnak, a drámapedagógiának, a művészeti és a művészettel való nevelésnek nagyon fontos, kiemelt szerepe kell legyen a modern iskolában. Azt, amit egy próbafolyamat során egy előadás megteremtése közben önmagukról, másokról és a világról tanulnak a diákok, egyetlen tanóra kereti között sem lehet megtapasztalni” – mondta.
Az idei megmérettetésen a következő csapatok vettek részt: a Színarany Amatőr Színjátszó Csoport (Arany János Elméleti Líceum, Nagyszalonta), a Tinikomédiások (Cserey-Goga Technológiai Líceum, Kraszna), a Fordított Patkó (Bethlen Gábor Főgimnázium, Nagyenyed), a Kőrösi Csoma Sándor Diákszínpad (Kőrösi Csoma Sándor Líceum, Kovászna), a Berekenye Színjátszó Csoport (Gheorghe Pop de Băsești Technológiai Líceum, Szilágycseh), a Maszk (Aurel Popp Művészeti Líceum, Szatmárnémeti), eReSz (Marosvásárhelyi Református Kollégium), a Ködik (Kölcsey Ferenc Főgimnázium, Szatmárnémeti), a Fantázia (Lucian Blaga Elméleti Líceum, Szászrégen), a Bartók Diákszínpad (Bartók Béla Elméleti Líceum, Temesvár) és a Szuffla (Benedek Elek Pedagógia Liceum, Székelyudvarhely).
A szombati napon bemutatott előadásokkal párhuzamosan wokshopok is voltak: mások mellett Szabó Franciska koreográfus, Bekő Fóri Zenkő színművész és Buzogány Borbála beszédtanár is segítette a diákok szakmai fejlődését.
A fesztiválon való részvétel pedig nem csak a versenyzés izgalma, új barátságok születése miatt volt fontos.
A tanügyminisztérium versenynaptárában szereplő megmérettetés legjobbjai pénzdíjat illetve ösztöndíjat kaptak, a marosvásárhelyi és a kolozsvári színészképző egyetemek pedig felajánlották: a személyi díjakat kapó diákok, ha felvételiznek hozzájuk, egyenesen a második rostába kerülnek.
Egyébként az előadások kapcsán visszajelzéseket a diákok igazi szakemberektől is kaptak: a pedagógis zsűritagok mellett a zsűriiben volt Szabó K. István magyarországi színházi alkotó, Bessenyei Gedő István, a Harag György Társulat igazgatója és Dr. Harsányi Zoltán-Zsolt is, a marosvásárhelyi egyetem szenátusának tagja is.
A fesztivál díjai:
I. Díj: Körösi Csoma Sándor Diákszípad- Körösi Csoma Sándor Líceum, Kovászna, az Ágnes asszony című előadásért. Felkészítő: Molnár János.
II. Díj: Refi Színpad, a Marosvásárhelyi Református Kollégium csapata, a Merni vagy nem merni előadásért. Felkészítő Márton Csilla.
III. Díj: Szuffla, Benedek Elek Pedagógiai Líceum csapata Székelyudvarhely a Reszet című előadásért. Felkészítők művészeti vezetők Wagner Áron és Esti Norbert irányító tanár Székely Gyula.
Dicséret: Bartók Diákszínpad , a temesvári Bartók Béla Elméleti Líceum csapata a Nem könnyű című előadásért. Felkészítők és művészeti vezetők Molnos András Csaba és Domski Mercédesz.
Dicséret: Ködik, a Szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnázium csapata a Gólyabál szent Iván éjjelén előadásért. Felkészítő és művészei vezető: Keresztes Ágnes, irányító tanárok Nagy Tünde és Csorján Árpád
Különdíj Fordított Patkó a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium csapata, Az osztály vesztese című előadásért, felkészítők Fodor Katalin és Kocsis Tünde.
A Szamos folyóirat különdíja: Színrany Amatőr Színjátszó Társulat, a nagyszalontai Arany János Elméleti Líceum csapata, a Menni vagy maradni előadásért, felkészítő Gál Csilla Annamária.
Legjobb női főszereplő: Fejér Orsolya, Körösi Csoma Sándor Diákszípad Kovászna
Legjobb férfi főszereplő: Lutsch István Barna (Refi Színpad, a Marosvásárhely)
Legjobb férfi mellékszereplő: Nagy Milán Erol (Színrany Amatőr Színjátszó Társulat, Nagyszalonta)
Legjobb női mellékszereplő: König Gloria, Bartók Diákszínpad Temesvár
A Harag György Társulat Zseheránszky István különdíja: Buta Csaba Sándor (Fantázia, Szászrégen)
Bessenyei István emlékdíj: Márton Csilla Refi Színpad (Refi Színpad, a Marosvásárhely)