Szerethető mesefigurák a Négyszögletű Kerek Erdőből
Gyermekkorunk kedves mesefiguráival találkozhatunk a Nagyszínház színpadán, február 4-én mutatják be ugyanis a Négyszögletű Kerek Erdő című mesejátékot. Lázár Ervin meséjét Cseke Péter állította színpadra, a zenét pedig kifejezetten ehhez az előadáshoz a legendás Kaláka együttes tagja, Radványi Balázs szerezte. Vajon milyen emlékeket őriznek erről a történetről az előadásban szereplő színészek? S hogyan látják azt a figurát, akit megformálnak? A főpróbahéten erről kérdeztük őket.
A balhés oroszlán
- Nagyhangú, hőbörgő, elégedetlenkedő cirkuszi oroszlán – Mikkamakka ezekkel a szavakkal jellemzi az én karakteremet, Bruckner Szigfridet a darabban - mondja Ferencz Bálint. – Szigfrid már kiöregedett, ezért a cirkuszban nem kellett senkinek, így került a Kerek Erdőbe, ahol még kíváncsiak rá. Neki egyszerűen semmi sem jó. Ami jó lehetne, arra is úgy reagál, mint a rosszra. Szigfridnek ilyen a habitusa: mindig vitában kell lennie, morognia kell, s neki még a legkézenfekvőbb megoldás sem felel meg. De nem véletlenül csinál hatalmas cirkuszt mindenből – úgy érzi, ha mindig egyetértene, és csendben maradna, talán észre sem vennék őt a többiek. A fogfájásából is eget rengető drámát csinál. A próbák során azon gondolkodtam, milyen klasszikus monológokat lehetne behelyettesíteni Bruckner Szigfrid szövegeinek helyébe – ez az oroszlán ugyanis folyton nagymonológokat mond. Gyermekkoromból egyébként határozottan emlékszem a Lázár Ervin meséjét feldolgozó tévéjátékra, és abban Bruckner Szigfridre, akit Szirtes Ádám alakított. Nagyon kedves ez a darab, és a dalok is fülbemászóak, bohókásak. Úgy érzem, a maszkom, a hatalmas sörényem és a jelmezem is tökéletesen passzol ehhez a néha gyerekes, néha meg túl öreg oroszlánhoz – tette hozzá a színész.
A nyúl, aki túl sokat tud
- Én Aromot, a „töretlen agyvelejű” nyulat játszom az előadásban, aki az egész erdő legokosabb állata. Legalábbis ezt hiszi magáról – nyilatkozta szerepéről Magyar Éva. – Éppen ezért folyton beleszól mindenbe, és okoskodik. Ezzel néha talán idegesíti a többieket, de ebben az erdőben, ebben a társaságban éppen az a legfontosabb, hogy itt mindenki szeret mindenkit. Még a hibáikkal együtt is elfogadják egymást. Gyermekkoromban a szüleim gyakran olvasták nekem ezt a mesét, így jól ismertem a történetet. Akkor Dömdödöm volt a kedvencem. A mesék ma is közel állnak hozzám, ennek köszönhető, hogy a meseelőadásokkal mindig elfogult vagyok. A kisfiamnak én is rengeteg mesét olvasok. A Négyszögletű Kerek Erdővel most találkozik majd először, ő is megnézi a darabot. Az előadásban elhangzó dalokat már most jól ismeri, mert elénekeltem neki, és egy-kettőre meg is jegyezte őket.
A feledékeny kandúr
- Vacskamati legfontosabb tulajdonsága, hogy hihetetlenül rövid az esze. Van benne egy kis fura rosszindulat, de alapjában véve nagyon is szerethető karakter - jelentette ki a debreceni származású Tóth Mihály, aki a tavalyi évadban, a Padlás kapcsán szerződött a kecskeméti társulathoz. – Ebben a mesében mindenkinek van egy rövid története. Vacskamati virágot kap a születésnapjára, de mivel két másodperces a memóriája, és nem gondozza a virágját, az elhervad. Ezért a többiek el akarják tőle venni, ám a virág szereti őt és ragaszkodik Vacskamatihoz. Ez a feltétel nélküli szeretet az, amit meg kell mutatnom a gyerekeknek az előadásban, hogy fogadják el a másikat a hibáival, gyengeségeivel együtt. Érdekes módon egyébként a Csipkerózsikában is egy hasonló karaktert alakítottam: Matyi sem feltétlenül az eszéről volt híres.
Mikkamakka, aki az erdő lakóit összefogja
- Nagyon szeretem Mikkamakka szerepét, bár úgy érzem, még sok feladatom van vele – mondta Horváth Erika. – Amikor a próbák során beszélgettünk erről a meséről, Cseke Péter rendező úgy fogalmazott, hogy Mikkamakkának van valamilyen kapcsolata az égiekkel. Emellett egy kicsit anyaként is viselkedik: mindenkiben elfogadja a másságot, és éppen azért gyűjtötte maga köré ezeket az állatokat a Négyszögletű Kerek Erdőbe, mert olyannak szereti őket, amilyenek – tette hozzá a színésznő. – Sokszor előfordul, hogy a szerepeim nagyon rám találnak, s ezúttal is így van. Én magam is hasonló jellem vagyok, mindig másokon szeretnék segíteni. Szeretek meseelőadásokban játszani, szerencsére az utóbbi időben több ilyen feladattal megbíztak. Úgy vélem, ez az előadás a felnőtteknek éppen annyira tetszeni fog majd, mint a gyerekeknek. Nagyon tetszenek Tordai Hajnal jelmezei és a maszk, amit viselünk. Amikor a szerepet formáltam, nagy hangsúlyt fektettem a szelíd, cicás mozgásra is, hogy még hihetőbb és élvezetesebb legyen a darab a nézők számára.